Tomáš Ouředníček

Vytvorené21. 7. 2019

Závodní speciál Ford Ranger Dakar, který byl znovu postaven po obrovské nehodě v roce 2018 a úspěšně dokončil Morocco Desert Challenge 2019, se neustále vyvíjí. Španělský týmový inženýr, který navrhl nové úpravy motoru, potřeboval provést zátěžový test, aby mohl zmapovat jeho chování. A protože nejlepším testem je závod, tak se tým přihlásil na (v ČR ne moc známý, avšak největší závod v Rumunsku) podnik Baja 500. Ten je velmi unikátní v tom, že se skládá pouze z jedné rychlostní zkoušky, která má délku 500 km, a tím se rovná běžnému závodnímu dni na Dakaru. To bylo pro naše testovací účely naprosto ideální.

Nejdříve byl problém v termínu závodu, kdy se navigátor David Křípal nemohl z časových důvodů účastnit. Nerozlučná posádka se tak musela rozdělit a David se věnoval sponzorským povinnostem na legendární Truck show Šeborov. Tomáš Ouředníček proto potřeboval najít náhradního navigátora. Další komplikací bylo, že zastoupit nemohl ani Pavel Vaculík (bývalý navigátor Tomáše Ouředníčka), ani Jenda Tománek (navigátor Martina Prokopa). Nakonec po zvážení všech variant se Tomáš obrátil na Radima Baculíka – týmového kolegu z letošního Dakaru – který je zkušeným Cross Country Rally jezdcem, ale doposud nikdy nenavigoval. Bylo velkou náhodou, že se Radim chystal na jiný závod také do Rumunska, ten ale naštěstí začínal až o den později - v neděli. Takže se mohl zúčastnit sobotního závodu Baja 2019 (29. června).

Soutěž Baja 500 neměla být podle dostupných informací navigačně nijak těžká. Nicméně po příjezdu do Buzau, města vzdáleného asi 100 km od hlavního města Bukurešti, se informace začaly měnit. Nakonec se ukázalo, že tento závod je jeden z navigačně nejtěžších závodů vůbec. Dokonce i zkušení dakarští matadoři v něm neskutečně tápali. A přesně tak se dařilo i naší nově postavené posádce, která hned od pátého kilometru bloudila. K tomu se přidal další malý technický problém, který se ukázal být problémem zásadním. Závodní trať byla místy velmi blátivá a v okamžiku, kdy přestal fungovat ostřikovač předního okna, nebylo na cestu vidět. To nejen ztížilo orientaci navigátorovi, ale také to znemožnilo rychlou jízdu pilotovi. „Byl to snad nejtěžší závodní den v mém životě. Od samého začátku jsem bojoval s přesvědčením, že je třeba závod ukončit, protože vše hrálo proti nám, ale věděl jsem, že potřebujeme otestovat auto a dostat k tomu potřebná data. Proto jsem se snažil vydržet a neustále jsem si připomínal naše motto: Nikdy to nevzdám. V tomto okamžiku mi bylo platné víc než kdy jindy, protože 500 km trať jsme jeli neskutečných 13 hodin. Při nekonečném bloudění, které se týkalo nejen nás, ale i všech ostatních posádek, jsme každou vteřinou doufali, že potkáme kaluž, která nám to zcela zamazané okno aspoň trochu umyje. Dokončoval jsem závod s vypětím všech sil. Po příjezdu do cíle mě dokonce museli z auta vytahovat, protože jsem nebyl schopen chodit.“ Tak popisuje dramatické chvíle na trati Tomáš Ouředníček.

A jak se na tento zážitek dívá Radim Baculík? „Začátek to byl velmi hektický, Tomáš mi volal v úterý odpoledne, kdy jsem se už psychicky připravoval na závody, které jsem měl mít v neděli. Zeptal se mě jak se mám a co dělám o víkendu, řekl jsem mu, že o víkendu v neděli startujeme závod v Rumunsku. Tomáš byl nadšený, protože ten jeho závod startoval v sobotu. A jestli nemám čas v sobotu, řekl jsem mu, že si čas samozřejmě udělám. Takže Tomáš mi naplánoval hezký víkend. (…) Závod pro mě byl super, samozřejmě jsem byl poprvé v roli navigátora, byl to velký zážitek. Obdivuju a smekám před všemi navigátory, to si člověk ani neuvědomí, co vše musí zvládat. My jsme dostali ve 23 h roadbook, do 1 h jsme kreslili a ve 4 h jsme vstávali. Celý závod byl úžasný, smekám před pořadateli. (…) A moje první myšlenka v cíli? Že chci do sprchy (smích)! Hodně se mi ulevilo. Na jednu stranu to bylo hezké a na druhou stranu fakt vyčerpávající.“

Celá mise splnila svůj úkol, nasbírali jsme asi 350 MB dat a na základě jejich analýzy se nám již podařilo upravit některé zásadní věci. A to, že se nám podařilo získat krásné pódiové třetí místo v naší kategorii, bylo perfektním závěrem toho náročného testu.