Drotár Autošport

Vytvorené23. 7. 2019
Drotár Autošport

Automobilový šport na Slovensku zažil uplynulý víkend sviatok v podobe tradičného Dobšinského kopca: naše najväčšie preteky do vrchu priniesli na Gemer európsku špičku vo vozidlách všetkých tried - od kapotovaných, až po tie formulové. "Slovenskému raju" na Dobšinskom kopci kraľoval opäť raz Igor Drotár z Prešova.

Prakticky každý rok zaprší na týchto pretekoch Majstrovstiev Európy aspoň raz. Tentokrát si však počasie robilo z pretekárov doslova "dobrý deň". Podmienky sa najmä v nedeľu menili na každej časti trate zvlášť. Keď dolu na štarte bolo sucho, hornú časť zaplavil lejak a potom naopak... Aké pneumatiky si obuť, keď trať napokon vyschla za pár minút, bolo otázkou šťastia. Rovnako aj vaše poradové číslo na štarte dokázalo veľa rozhodnúť.

Konečné výsledky však (zväčša) hovoria jasnou rečou: Igor Drotár skončil v rámci MSR na absolútne 2. mieste (aj v triede E1) so stratou 7 sekúnd na víťaza Věroslava Cvrčeka ml. V rámci Majstrovstiev Európy mu patrilo v skupine E2-SH skvelé 3. miesto.

Igor Drotár: "Dobšinský kopec je náš automobilový sviatok a sú to krásne preteky v malebnom prostredí Gemera. Už sobotňajšie tréningy však boli nevyspytateľné počasím - bolo sucho, aj mokro. Prvý tréning mi šiel celkom dobre, no zase sa so mnou vliekla technická porucha z Oždian a auto nebrzdilo. Snažili sa to opraviť, no druhá jazda bola už o náhodnom výbere pneumatík kvôli vrtkavému počasiu. Trať po daždi rýchlo vyschla, no šiel som ju na mokrých gumách... Ani brzdy neboli na 100 %. Neskôr večer nás potešili opäť krásne hudobné a kultúrne akcie, ktoré k tomuto podujatiu patria. Nedeľa bola už o dvoch meraných jazdách. Hneď tá prvá bola v krásnom horúcom počasí. Na štarte som žiaľ musel čakať skoro dve hodiny, keďže pokazené auto predo mnou polialo značnú časť trate olejom. Potom som prešiel asi dva kilometre a znova nás vrátili na štart, kvôli inej nehode. Toto celé nepridalo na koncentrácii a pohode. Cvrček bol o niekoľko sekúnd rýchlejší, takže druhá jazda bola už len o spoľahlivosti áut. Medzitým nastal nekonečný kolotoč s premenlivým počasím, keďže sa podmienky menili pozdĺž celej trate - bolo sucho, aj mokro. Mechanici predtým cez noc opravili brzdy, čo ma potešilo a s výsledkom som spokojný. Teší ma, že viem byť stále najrýchlejší Slovák. Slovenská konkurencia, ale aj tá z okolitých krajín napreduje a je to čoraz náročnejšie, čo ma zároveň ako pretekára teší. Ešte stále síce vediem šampionát, no Cvrček zaslúžene vyhráva preteky, k čomu mu gratulujem. Chcem pochváliť tiež Jana Miloňa, Tomáša Kukučku, Martina Juhása, Vlasta Majerčáka a množstvo ďalších výborných jazdcov, ktorí posúvajú rýchlosť aj tento šport dalej."

Nasleduje týždňová prestávka, po ktorej sa kopcový kolotoč MSR PAV objaví na západe krajiny v obci Uhrovec: Jankov vŕšok (3.-4.8.) bude opäť technický, nevyspytateľný a zaujímavý. Súčasťou bude tiež poľský šampionát, ktorý so sebou prinesie plejádu skvelých jazdcov aj techniky.

Zdroj: Drotár Autošport / Foto: Jozef Pisch

Späť na zoznam článkov
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoPodrobné nastavenie