Jantar Team - Dakar 2022 E4/E5

Vytvorené7. 1. 2022
Jantar Team - Dakar 2022 E4/E5

4. etapa - Jantar Team v cieli etapy iba s Ulrichom a Schwarzbacherom, Pabiška havaroval

Štvrtá etapa Rally Dakar 2022, ktorá bola zároveň aj najdlhšou v tomto ročníku sa nakoniec ukázala ako veľmi náročná, nesmierne rýchla. V nej havaroval okrem iných jazdcov aj David Pabiška z Jantar Teamu.

Dnešná etapa sa z pohľadu slovenského Jantar Teamu ukázala ako dosť smolná. Po tom, čo sa David držal na krásnom tridsiatom piatom mieste priebežného poradia, v skupine Original by Motul, prišla správa o tom, že havaroval. Našťastie podľa informácií pád z motorky zapríčinil „iba“ zlomenú kľúčnu kosť a rebro. Je to veľká smola, David totiž tento rok absolvoval už svoju trinástu Rally Dakar, pričom je to prvýkrát keď neuvidí cieľ súťaže.

V prípade súťažnej posádky vozidla Mitsubishi Pajero 3000 L141G, s ktorým reprezentuje na Dakare slovenský Jantar Team dvojica Juraj Ulrich a Ľuboš Schwarzbacher dopadla dnešná etapa dobre, pričom sa im darilo zdolávať nielen regularity testy, ale aj navigačné testy. Žiaľ, rovnako si vybrali svoj diel smoly, keď im „odišiel“ v prevodovke tretí prevodový stupeň. Do bivaku však dojazdili bez veľkých problémov a tak na nich čaká dlhá noc, počas ktorej sa snáď prevodovku podarí dostať do príslušnej kondície.

„Mrzí ma Davidova havária, ale nenadarmo sa hovorí, že Dakar je najťažšia súťaž na svete a má veľakrát aj takúto podobu. S Davidom sme hovorili ešte v tankovacej zóne, bol spokojný, aj keď hovoril, že štvrtá etapa je strašne rýchla. Asi o hodinu sme sa žiaľ dozvedeli, že mal nehodu. Našťastie na jeho transport nebolo treba volať vrtuľník a Davida do bivaku previezli sanitkou. Samozrejme naša, už spoločná cesta pokračovala do nemocnice, kde sa David podrobil ďalším vyšetreniam. Našťastie žiadne vnútorné lekári neobjavili a skončilo to iba pri spomínanom zlomenom rebre a kľúčnej kosti. Samozrejme okrem Davida sme mali na trati aj posádku Juraj Ulrich – Ľuboš Schwarzbacher, ktorým sa dnes darilo dobre, škoda iba tej prevodovky, ale hádam sa to podarí do rána opraviť,“ zhodnotil Ján Miloň, šéf Jantar Teamu dnešnú štvrtú etapu Rally Dakar 2022.

„Tohtoročný trinásty Dakar mi nebol súdený. Doteraz som vždy dojazdil až do cieľa, teraz je však všetko inak. Samozrejme nepopieram, bola to moja chyba. Išli sme viacerí v skupine a poriadne mi zaprášili, tak som trochu uhol zo stopy a už to bolo. Problém nebol v páde, ale v tom, že sa mi nenafúkla airbagová vesta, z čoho som dosť vyplašený, keďže všetko mohlo dopadnúť aj úplne inak. Rád by som poďakoval všetkým, keďže tá vaša podpora, či už z Čiech, ale aj Slovenska bola neskutočná, obrovská a ja si to veľmi vážim,“ opísal nehodu David Pabiška.

Piata etapa sa bude konať v okolí mesta Riyádh, pričom v tomto prípade budú mať motocyklisti a jazdci na Quadoch rozdielnu trať ako vozidlá a kamióny. “


5. etapa - Jantar Team a spokojnosť Ulricha so Schwarzbacherom

Po včerajšom výpadku Davida Pabišku z dôvodu havárie, pokračoval dnes Rally Dakar 2022 piatou etapou, v ktorej bojovala dvojica Juraj Ulrich – Ľuboš Schwarzbacher.

Ako už dobre vieme, pre Juraja a Ľuboša je tohtoročný Dakar premiérovým. Obaja spoločne s vozidlom Mitsubishi Pajero 3000 L141G reprezentujú slovenský Jantar Team v rámci kategórii Car Classic. V ich prípade nejde ani tak o rýchlosť akou prejdú vytýčenú trať, ale o testy regularity, čiže o pravidelnosť. Spomínané testy navyše dopĺňajú aj navigačné testy, pričom súťažiaci dostávajú za svoju nedokonalosť trestné body. Dnešná piata etapa sa konala v okolí hlavného mesta Saudskej Arábie Riyádhu, pričom trať pre kategóriu Car Classic bola organizátorom dnes z dôvodu bezpečnosti skrátená.

„Z nášho pohľadu to bolo dobré, len škoda že zrušili ten záver, ale bezpečnosť je prvoradá. Bolo to rýchle, dalo sa to ísť aj bez toho tretieho prevodového stupňa, čo nám včera odišiel. Vyriešil som to jednoducho, vybral som polámané zuby z prevodovky, vymenil som olej a ideme bez trojky. Pokiaľ je etapa taká aká bola dnešná, tak je to v pohode, dalo sa ísť na štvorke, horšie to asi bude v technických úsekoch,“ povedal jazdec Juraj Ulrich po dojazde do cieľa.

Spokojný s etapou bol aj jeho spolujazdec Ľuboš Schwarzbacher: „Myslím si, že môže byť spokojní. Deň po dni sa zlepšujeme a to nielen v jednotlivých etapách, ale aj v celkovom poradí stúpame smerom hore. Škoda toho prvého dňa, kedy nám to trochu ušlo a získali sme relatívne veľkú stratu. Tá sa ťažko dobieha, my sme si svoju smolu vybrali hneď v úvode, ďalších to možno ešte iba čaká. Zajtra je šiesta etapa, po nej deň voľna a všetci dobre vieme, že Dakar sa láme až v druhej polovici. Našim plánom je ísť postupne a veríme, že auto vydrží a my dorazíme až do cieľa Rally Dakar 2022.“

Zajtra na posádku slovenského Jantar Teamu čaká šiesta etapa. Tá sa bude rovnako konať v okolí mesta a my vás o tom ako sa Jurajovi a Ľubošovi bude dariť, opäť prinesieme čerstvé informácie.

Ján Kozáček, ProRace Advertisement s.r.o.

Späť na zoznam článkov
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoPodrobné nastavenie