Tomáš Ouředníček

Vytvorené13. 10. 2019

Posádka Tomáš Ouředníček/David Křípal s Ford Ranger na 4. místě v Mistrovství Maďarska.

První říjnový víkend se posádka týmu SouthRacing CE vydala do krásného lázeňského města Gyula v jihovýchodní části Maďarska. Předposlední závod Mistrovství Maďarska a FIA Central Europe Zone - SKUBA Cross Country Gyula byl letos přesunut z tradičního jarního termínu na termín podzimní.

Na závodní týmy čekalo náročných 540 km z toho přes 340 rychlostních zkoušek.

Mechanici týmu UltimateDakar/SouthRacing v pátek do posledního okamžiku usilovně pracovali na autě, aby vše fungovalo na 100 %. Ale řízení při přejezdu z přejímek trochu zazlobilo a tak dobrou náladu vystřídaly obavy. Start v závodě byl pro tým velmi důležitý, neboť se testovaly všechny inovace pro nadcházející Dakar 2020.
Sobotní start ukázal náročnou trať plnou hlubokých děr a výmolů, díky kterým byla auta neustále více ve vzduchu, než na kolech. Na tyto podmínky sice nebyl podvozek Ford Rangeru ideálně nastaven, největší problém ale nastal již po 10 kilometrech závodu, kdy motor ztratil výkon a výrazně změnil zvuk.

V servisu se motor po delší odstávce záhadně začal chovat opět správně, a i přes hektické konzultace s inženýrem ve Španělsku, se nepodařilo objevit žádnou příčinu této nečekané ztráty výkonu motoru. Poté tým už jen v naději doufal, že i další závodní den bude auto v pořádku a posádka zabojuje o pódium.V první nedělní rychlostní zkoušce posádka buggy z kategorie SSV na kluzkém povrchu, způsobeném nočním deštěm, nešťastně havarovala a musela být převezena do nemocnice. Závod byl proto na dlouhé hodiny zastaven. Konečné zdržení bylo v závěru tak velké, že organizátoři byli nuceni poslední rychlostní zkoušku zrušit.
V předposlední rychlostní zkoušce se sice podařilo zajet 3. nejlepší čas, ale na celkové umístění to bohužel nestačilo, a tak posádka s lehkým zklamáním odjížděla domů, letos poprvé bez medaile.

„Můj oblíbený závod ukázal, že jsme sice řadu věcí vyřešili, ale opětovný boj s výkonem motoru jsme nevyhráli. Pozitivní je, že jsem hned v pondělí objednal nový motor a řídící elektroniku, protože na Dakar musí být vše na 100 %“ okomentoval závodní víkend Tomáš Ouředníček. „Soutěž byla spíše sprint, bohužel některé zásadní díry nebyly v roadbooku, na co doplatila jedna posádka, my jsme neudělali žádné chyby, ale 7 válců nestačilo na naše konkurenty“ dodal navigátor David Křípal.

Tým se nyní plně soustředí na přípravy na DAKAR2020. Technika odjíždí 5.12. z přístavu Marseille. Probíhají stále intenzivní jednání se sponzory, Ford Ranger projde opět důkladnou repasí a výměnou motoru i s řídící elektronikou, a novou kabeláží.

Zdroj: Newsletter SouthRacing CE